poniedziałek, 29 lipca 2013

Instrukcja : jak ozdobić skarbonkę .
W poniższej instrukcji  przedstawię  krok po kroku jak ozdobić skarbonkę techniką decoupage Zaczynamy pracę od pomalowania surowego przedmiotu farbą podkładową białą ( wyrównuje niedoskonałości , zwiększa przyczepność farby akrylowej i  zwiększa jej krycie ).


Po wyschnięciu podkładu malujemy kolorem farby , który będzie widoczny w spękaniach (ja używam do malowania pędzelka gąbkowego , dzięki temu nie ma „ mazów”  i powierzchnia jest ładnie pokryta) . Proponuję ciemniejszy kolor spękań ( w tym przypadku fiolet ) . Wycięte motywy z serwetek są lepiej widoczne na jasnym tle . 


Po wyschnięciu farby malujemy lakierem postarzającym do efektu spękań , im grubsza warstwa tego lakieru tym większe są spękania (skarbonka jest pomalowana jedną warstwą ). W wolnym czasie nim lakier wyschnie , możemy wyciąć wybrane motywy z serwetek  .


Po całkowitym wyschnięciu lakieru (nie jest już lepki ) pędzelkiem gąbkowym dokładnie i sprawnie malujemy drugim kolorem farby ( na przykładzie skarbonki kolor : jasna kość ). Tapujemy miejsce obok miejsca , należy pamiętać , że pomalowanego miejsca nie można poprawiać , gdyż spękania nie wyjdą . Spękania pojawiają się bardzo szybko .     Gdy farba jest już zupełnie sucha możemy zabrać się do przyklejania serwetek . Do serwetek  używam jak najdelikatniejszego pędzelka .  Smarujemy powierzchnię klejem i nakładamy wycięte wzory serwetek ,następnie delikatnie(!) jeszcze raz nakładamy warstwę kleju (serwetka jest delikatna i gdy nasiąknie trochę klejem łatwo ją rozedrzeć pędzelkiem) . Przyklejamy tylko zadrukowaną warstwę serwetki ( 1 z 3 ) widać wtedy wszystkie spękania  i lepiej  układa się na powierzchniach . Klej jest biały , staje się przeźroczysty po całkowitym wyschnięciu i  tworzy powierzchnię ochronną  .


Wykończenie ozdobionego przedmiotu zależy od Państwa wyobraźni  ( ja dodałam jeszcze trochę przetarć papierem ściernym , aby trochę postarzyć ).
Na koniec trzeba pomalować lakierem w tym przypadku wystarczy lakier wodny  (3 warstwy). Lakier jest szybkoschnący , dzięki temu możemy sprawnie wykończyć i zabezpieczyć naszą pracę .  Przedmiot polakierowany kilkoma warstwami prezentuje się dużo lepiej .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz